Äta snorbilligt, del 2

Jag har Gjort Matten™ för dessa råvaror sista veckan i oktober 2022 baserat på dessa kilopriser och mina egna typiska portionsstorlekar (jag gillar att äta mig mätt på stora portioner och äter oftast tre gånger om dagen, vanligen i form av en stor lunch + stor middag och ett mellanmål).

I princip alla name brands kan föga förvånande kokk se vad beträffar ekonomiskt ätande, och därför har jag baserat priserna på Pirkkas egna produkter och K-menu och sånt i mån av möjlighet. Baljväxternas kilopris är i torkad form, men portionskostnaden är baserad på slutprodukten.

  • kidneybönor 5,33 €/kg = 53 cent per portion
  • kikärtor 4,97 €/kg = 50 cent per portion
  • gröna linser 4,97 €/kg = 50 cent per portion
  • mörk sojakross 7,50 €/kg = 50 cent per portion
  • röda linser 4,88 €/kg = 49 cent per portion
  • havremjölk 1,49 €/l = 37 cent per portion (250 ml)
  • quinoa 6,70 €/kg = 34 cent per portion
  • potatis 0,89 €/kg = 22 cent per portion
  • stora vetetortillor 3,22 €/kg = 20 cent per portion
  • 1 kg Oltermanni-ost = 72 skivor = 18 cent per portion (2 skivor)
  • Ruispalat 3,01 €/kg = 17 cent per portion (1 dubbelskiva)
  • saltgurka = 14 cent per portion (1 burk räcker till 12 dubbla Ruispalat)
  • solrosfrön 4,98 €/kg (E-vitamin!!!!!) = 12 cent per portion (25 gram)
  • långkornigt ris 1,15 €/kg = 12 cent per portion
  • tomatkross 0,98 €/kg = 12 cent per portion
  • sriracha 11,45 €/l = 11 cent per portion
  • havregryn 1,35 €/kg = 11 cent per portion
  • makaroner 0,97 €/kg = 10 cent per portion
  • sojasås Kikkoman (tycker tyvärr inte det duger med annat) 8,90 €/l = 9 cent per portion
  • grönsaksbuljongtärning 6,25 €/kg = 6 cent per portion (mmm, smakförstärkare)
  • rypsolja 4,43 €/l = 4 cent per 10 ml
  • djupfrysta wokgrönsaker 2,29 €/kg
  • rödlök 2,19 €/kg
  • blomkål-broccoli-morotsblanding djupfryst 1,99 €/kg
  • kokosmjölk gjord av creamed coconut 1,56 €/l, YMMV
  • banan 1,55 €/kg
  • gul lök 1,49 €/kg
  • margarin 1,22 €/kg
  • morot 1,10 €/kg
  • joderat salt 0,79 €/kg
  • specialvetemjöl 0,59 €/kg

Vad beträffar kryddor tog jag dessa priser från Urjalan Makeistukku, som säljer lite större förpackningar av det ena och det andra.

  • basilika 23,33 €/kg (mer än fyra gånger billigare än Pirkkas basilika i kryddhyllan i Cittaren)
  • curry 13,33 €/kg (knappt två gånger billigare)
  • kanel 11,25 €/kg (fyra gånger billigare)
  • kummin 10,26 €/kg (ork int jämför nå mer, pointen är köp int kryddor i butik satan)
  • rosmarin 14,29 €/kg
  • gurkmeja 13,75 €/kg
  • chili 13,89 €/kg
  • hel svartpeppar 25,56 €/kg
  • oregano 30,77 €/kg
  • rökt paprikapulver 15,48 €/kg
  • salvia 26,67 €/kg
  • lökpulver 13,24 €/kg
  • dill 37,50 €/kg
  • timjan 25,00 €/kg
  • vitlökspulver 21,82 €/kg

Om du är intresserad av att äta snorbilligt har du förstås int tillräckligt med likviditet för att släng vittu 37,50 € bara på ett kilo torkad dill, och int vittu har du plats att förvara det heller. I praktiken handlar det dock om 4,50 ege för en burk på 120 gram, vilket redan det är en enorm mängd, om du tänker att en såndär liten påsa från butiken är 7 gram, och för en sån av märket Santa Maria får man paya 121,43 €/kg (!!!).

Pengar = grönt.

Av ovanstående ingredienser kan man alltså göra till exempel:

  • chili sin carne
  • diverse burritos, quesadillas, enchiladas
  • nolognese/mårasåsin
  • diverse wokrätter
  • vittu dumplings
  • diverse fritters/vegebiffar
  • currysar av alla de slag
  • mac n’ cheese
  • pasta bakes
  • rudimentär falafel
  • rudimentär hummus
  • vad för vittus pajer du nu ids hitta på, med eller utan äggstanning (ägg = 22 cent styck)
  • linssoppor
  • potatisgratäng
  • klyftpotatis
  • potatismos
  • gröt med havremjölk, kanel och banan (vardagshjälte)
  • varma smörgåsar
  • etc.

Oftast brukar jag typ bara alternera ris/potatis/pasta och olika baljväxter med olika frysta grönsaksblandingar och kryddningar i wokpanna på spisen. Kokning sker med lock på kastrullerna när det är aktuellt och linser och sånt får mjukna på eftervärme. Ugnen är relativt sett det dyraste tillagningssättet, så jag brukar laga flera grejer på samma gång när jag väl har värmt upp den och kör sista biten och/eller flaps på eftervärme där med.

Som aficionado vad beträffar Trevlig Yta™ använder jag ibland ugnen vid den första tillagningen, men därefter sköts uppvärmning av rester på spisen eftersom jag saknar mikro. Små mängder rester äts insvepta i en tortilla, AKA flap, ofta till lunch. Jag har ingen frys och tillreder därmed djupfrysta grönsaker genast när jag kommer hem och portionerar ut i lådor och in i kylen när de har svalnat en smula.

Lovade som bekant också att återkomma till studerandefällan nudlar i plastkopp. Typ quinoa (34 cent) med gröna linser (50 cent) och wokgrönsaker (34 cent) = 1,18 € och fyller man på med grejer som olja och sriracha o. dyl. landar det ändå under vad man får betala för en Pot Noodle.

Här är en jämförelse av näringsvärdet:

Vänstra kolumnen: Pot Noodle (1,79 €). Högra kolumnen: quinoa, linser och wokgrönsaker (1,18 €).

Hmm.

Men Madrona, att tillreda en Pot Noodle tar lika länge som att sätta på vattenkokaren och låta fanskapet mjukna, medan grytan väl kräver att man först blötlägger linserna över vittu natten och sen kokar dem innan de tillreds tillsammans med resten?

Ptja, hittills har de inte lyckats hitta på ett sätt att tillreda en näringsriktig måltid för en snorbillig peng utan att lägga ner tid. Näring/förmånlighet/låg tidsåtgång: välj två. Att hålla tidsåtgången nere stavas tråkigt nog ”storkok”. Soz.


Jag är egentligen inte superintresserad av att laga varmrätter, iallafall inte på ett sådant plan att jag ser fram emot det sådär jättemycket på vardagsbasis. Sällar mig varken till skaran som koketterar med nä alltså jag kan inte laga mat, jag bränner fan vatten asså, tihihihihihi eller skaran som längtar till helgen så att de kan börja experimentera med nya rätter och skit, även om jag ibland håller med om det finskspråkiga påståendet sunnuntaikokki on kivaa olla (det är trevligt att vara söndagskock).

Allt som sänker tröskeln underlättar absolut, till exempel att ha en anständig kniv och något att vässa den med. Jag äger för övrigt bara en enda kniv, en åttatumsförskärare från Victorinox. Tror jag betalade kring £30 för den sommaren 2020, när jag hyrde ett rum hos en bekant och precis hade börjat jobba på apoteket efter lockdown 1. Man ser att det är sommar tack vare ljuset och förekomsten av färska grönsaker.

Don’t try this at home, kids.

Annat som underlättar är ett tillräckligt stort skärbräde av gediget trä, ordning och reda bland kryddorna, ett rent kylskåp, ett lättstädat kök överlag, samt kökslådor och -skåp som inte är överbelamrade med en massa skit. Har du för mycket kräsä – för till loppis. Har du för lite köksgeråd – uppsök loppis. The circle of life.

Jag har annars inte behandlat en av livets veganska fuskkoder ännu. Kan du gissa vad det är?

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s